Kontaktpersoner i Nordliks

Liste opdateret 17.11.2017 af Claus Madsen




[ Danmark ] [ Eesti ] [ Finland ] [ Føroyar ] [ Ísland ] [ Kalaallit Nunaat/Grønland ] [ Norge ] [ Sverige ]

Netværkskoordinator (2017-2018)

Hovedkoordinator

Jaana Kolu
Institutionen för språk
Jyväskylän Yliopisto
PB 35 (P)
FIN-40014 Jyväskylä
T +358-40-8053243 
F: +358-14-260 1371
E: jaana.k.kolu@jyu.fi
W: www.jyu.

Administrativ

Anne-Riitta Vanhala
Jyväskylän Yliopisto
International Coordinator
P.O. Box 35 | FI-40014 University of Jyväskylä |
Tel. + 358 40 805 3383
E: anne-riitta.vanhala@jyu.fi

Kontaktpersoner

DANMARK

Københavns Universitet

Nina Møller Andersen
Institut for Nordiske Studier og Sprogvidenskab
Emil Holms Kanal 2
DK-2300 København S
T: +45-3532 8383
F: +45-3552 8377
E: ninamoel@hum.ku.dk
W: www.nors.ku.dk

Syddansk Universitet, Odense

Peter Juul Nielsen
Institut for sprog og Kommunikation
pjn@sdu.dk

Ida Funder
SDU International
E:idf@sdu.dk
Syddansk Universitet
Campusvej 55
DK-5230 Odense M
T: +45 6550 7626

Roskilde/RUC

Sune Sønderberg Mortensen
Institut for Kommunikation og Humanistisk videnskab
Hus 3.2.3 / PB 260
DK-4000 Roskilde
E: sunes@ruc.dk
W: www.ruc.dk

Aalborg Universitet

Jens Lohfert Jørgensen
Institut for Kultur og Globale Studier
Kroghstræde 3
DK-9220 Aalborg Øst
T: +45 99 40 28 57
E: jenslj@cgs.aau.dk
W: www.cgs.aau.dk

Aarhus Universitet

Pernille Hermann
Institut for Kultur og Kommunikation – Nordiske Studier og Oplevelsesøkonomi
Jens Chr. Skous vej 2, bygn. 1485
DK-8000 Århus C
T: +45 87 16 31 42
E:norph@cc.au.dk
W:Nordiske studier og oplevelsesøkonomi

EESTI

Tartu Ülikool/Tartu Universitet

Daniel Sävborg
Department of Scandinavian Studies
Ülikooli 17
51014 Tartu,Estonia
T: +372 737 6250
E: daniel.savborg@ut.ee
W: http://www.flgr.ut.ee/et/skandinavistika-osakond

FINLAND

Helsingfors

Claus Kruchov Madsen
Finska, finsk-ugriska och nordiska institutionen
PB 24
FIN-00014 Helsingfors universitet
E: claus.madsen (a) helsinki.fi
W: www.helsinki.fi/sup

Joensuu

Satu Pirhonen
Institutionen för främmande språk och översättningsvetenskap/svenska
Östra Finlands universitet
PB 111
FIN-80101 Joensuu
T: +358-294452108
E: satu.pirhonen@uef.fi
W: www.uef.fi

Jyväskylä

Jaana Kolu
Institutionen för språk
Jyväskylän Yliopisto
PB 35 (P)
FIN-40014 Jyväskylä
T +358-40-8053243 
F: +358-14-260 1371
E: jaana.k.kolu@jyu.fi
W: Web-sider til indkommende nordliksstuderende

Tammerfors

Marja Kivilehto
School of languages, translation and literature
Fakulteten för språk, översättning och litteratur
FIN-33014 Tammerfors universitet
E: marja.kivilehto@uta.fi
W:www.uta.fi

Uleåborg

Riitta Kosunen
Nordisk filologi
Humanistiska fakulteten
Uleåborgs universitet
PB 1000
FIN-90014 Uleåborgs universitet
E: riitta.kosunen@oulu.fi
W: www.oulu.fi/svenska

Åbo

Åbo Akademi

Svenska språket
Lotta Collin
Fabriksgatan 2
FIN-20500 Åbo
E: lcollin@abo.fi

Litteraturvetenskap
Maria Österlund
Åbo Akademi
Fabriksgatan 2
FIN-20500 Åbo
E: mosterlu@abo.fi
W: www.abo.fi

Åbo universitet/Nordiska språk

Kirsten M. Berg
FI-20014 Åbo universitet
Finland
T: +358 (0)2 333 5343
F: +358 (0)2-333 6560
E: kberg@utu.fi
W: www.utu.fi

FØROYAR

Tórshavn

Bergur Djurhuus Hansen
Føroyamálsdeildin
Fróðskaparsetur Føroya
FO-100 Tórshavn
Færøyene
T: +298-292542
F: +298-352501
E: bergurdh@setur.fo
W: www.setur.fo

ISLAND

Guðrún BirgisdóttirHáskoli Islands
Hugvísindasvið
Íslensku- og menningardeild
Aðalbyggin/Main Building
IS-101 Reykjavík
T: +354 525 4262
F: +354-525-4410
E: gb@hi.is
W: www.hi.is           Direkte link til sider på engelsk

KALAALLIT NUNAAT/GRØNLAND

Nuuk

Jette Rygaard
Ilisimatusarfik/Grønlands Universitet
Box 1061
3900 Nuuk
Grønland
T: +299 38 56 76
E: jery(a)uni.gl
W: www.ilisimatursafik.gl

NORGE

Bergen

Anders M. Gullestad
Institutt for lingvistiske, litterære og estetiske studier
Universitetet i Bergen
Postboks 7805, N-5020 Bergen
E: anders.gullestad@uib.no
W: www.uib.no/lle

Oslo

Gitte Mose
Institutt for lingvistiske og nordiske studier (ILN)
Universitetet i Oslo
Pb. 1102 Blindern, N-0317 Oslo
T: +47-2284 4006 
F: +47-2285 7100
E: gitte.mose@iln.uio.no
W: www.hf.uio.no

Tromsø

Linda Nesby
Institutt for kultur og litteratur
Universitetet i Tromsø
N-9037 Tromsø
T: +47-7764 4235
E: linda.nesby@uit.no
W: www.hum.uit.no

NTNU i Trondheim

Kaja Borthen
Department of Language and Literature
NO-7491 Trondheim, Norge
T: +47 48 06 08 09
E: kaja.borthen(a)ntnu.no
W: www.ntnu.no/isl

Kristiansand

Gudlaug Nedrelid
Institutt for nordisk og mediefag
Universitetet i Agder
Serviceboks 422
N-4604 Kristiansand
T: +47 38 14 20 79
F: +47 38 14 21 48
E: gudlaug.nedrelid@uia.no
W: www.uia.no

SVERIGE

Göteborg

Institutionen för litteratur, idéhistoria och religion
Camilla Brudin Borg
Göteborgs universitet
Box 200
SE-405 30 Göteborg
T: +46 (0)31 786 4580
E: studiev.litt@lir.gu.se
W: www.lir.gu.se

Institutionen för svenska språket
Anna Hannesdottir
Göteborgs universitet
Box 200
SE-405 30 Göteborg
T: +46 31 - 786 44 66
E: Anna.Hannesdottir@svenska.gu.se
W: www.svenska.gu.se

Stockholm

Institutionen för svenska och flerspråkighet
Martin Persson / Britt Arvidsson (assistent)
Stockholms universitet
SE-106 91 Stockholm
T: +46-8-16 25 79
F: +46-08-16 35 28
E:martin.persson@su.se / Britt.Arvidsson@su.se
W: www.svefler.su.se

Institutionen för kultur och estetik
Elina Druker / Victoria Rosander (assistent)
Frescativägen 24 E
Stockholms universitet
SE-106 91 Stockholm
T: +46-8-163835
Omstillingen: + 46-8-162000
E: elina.druker@littvet.su.se / victoria.rosander@su.se
W: www.su.se/ike

Umeå

Susanne Haugen
Institutionen för språkstudier
Umeå universitet
S-901 87 Umeå
T: +46 90-786 5071
F: +46-90-786 7790
E: susanne.haugen@nord.umu.se
W: www.sprak.umu.se

Uppsala

Institutionen för nordiska språk
Lise Horneman Hansen
Institutionen för nordiska språk
Uppsala universitet
Box 527
S-751 20 Uppsala
Sverige
T: +46 18 471 12 74
F: +46 18 471 12 72
lise.horneman-hansen@nordiska.uu.se
W: www.nordiska.uu.se

Litteraturvetenskapliga institutionen
Ola Nordenfors
Uppsala universitet
Box 632
S-751 26 Uppsala 
Sverige
T: +46 18 471 29 53
F: +46 18 471 61 87 
E: Ola.Nordenfors@littvet.uu.se
W: www.littvet.uu.se

Linnéuniversitetet (Växjö/Kalmar)

Sofia Ask
Institutionen för svenska språket
Linnéuniversitetet
S-351 95 Växjö
T: +46-470-70 89 07
F: +46-470-70 80 00
E: sofia.ask@lnu.se
W: www.lnu.se
W:Institutionen för svenska språket

Örebro

Institutionen för humaniora, utbildnings- och samhällsvetenskap
Eric Borgström
Örebro universitet
701 82 Örebro
T: 019 301361
W: eric.borgstrom@oru.se

Nordisk Ministerråd

Ved Stranden 18
DK-1061 København K
T: +45 3396 0200
F: +45 3393 3572
E:ujk@norden.org